Pracoholizm

pracoholizm

W dzisiejszym świecie pracoholizm jest dość powszechnym zjawiskiem, który niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Jest to bardzo specyficzne zjawisko, które dotyka dzisiejsze społeczeństwo.

 

Objawy pracoholizmu

Najbardziej rozpoznawalnym objawem pracoholizmu, jest unikanie wszystkich innych tematów, poza tematami o pracy. Dla osób cierpiących na tą chorobę praca nie kończy się wraz z wyjściem z biura. Osoby takie często również pracują w domu, mimo że nie muszą, a jak nie ma takiej możliwości, to zostają po godzinach w pracy. Nie interesuje je nic innego poza pracą. Zapominają często o obowiązkach domowych i nie utrzymują pozytywnych relacji z domownikami. Nie potrafią nawet na chwilę zapomnieć o pracy i nigdy nie biorą urlopów.

 

Pracoholizm a rodzina

Pracoholizm okropnie wpływa na relacje z rodziną. Osoba cierpiąca na taką przypadłość, nie jest w stanie dogadywać się z domownikami. Nie czuje żadnego obowiązku pomagania im w jakichkolwiek sprawach domowych i tym samym zaniedbuje swoją rodzinę. Na ostatnią chwilę odwołuje różne wyjazdy rodzinne, tłumacząc że musi pracować. Bardzo rzadko bywa w domu, a tłumaczy to wszystko koniecznością zarobku, mimo że budżet rodzinny jest w dobrym stanie. Przez taką chorobę często rodziny się rozpadają. Jeżeli męża ciągle nie ma w domu, nie ma czasu ani na rozmowę ani na wspólne spędzanie czasu, to w pewnym momencie żona ma po prostu dosyć. Takie osoby zaczynają tak naprawę żyć osobno, mimo że mieszkają w tym samym miejscu. Pracoholizm jest często przyczyną zdrad lub rozwodów. Często takich małżeństw nie da się już uratować.

 

Pracoholizm przyczyny

Przyczyn pracoholizmu jest wiele. Jedną z nich jest przede wszystkim ciągła możliwość awansowania. Jak wiadomo każdy chce się spełniać zawodowo, a często aby móc mieć coraz wyższe stanowiska trzeba pracować po godzinach, aby być lepszym od innych, którzy również liczą na lepsze stanowisko. Konieczność ciągłego doszkalania się i rywalizacji o lepsze stanowiska, sprawia że osoby popadają w pracoholizm. Ostatecznie staje się to chorobą, która zmusza do ciągłego doskonalenia własnych umiejętności i osiągania w życiu coraz więcej. Przyczyną pracoholizmu jest również obawa przed bezrobociem, które jest tak powszechne w dzisiejszym świecie.
———–
Zdjęcie: pixabay.com/geralt
CC-License: CC0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *