Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej a księgowość

calculator-calculation-insurance-finance-53621

Obowiązek prowadzenia księgowości

Bez względu na to czy prowadzimy jednoosobową firmę czy duże przedsiębiorstwo, prowadząc jakąkolwiek działalność gospodarczą, naszym prawnym obowiązkiem jest prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów firmy, ewidencji sprzedaży, rejestru zakupów i sprzedaży VAT, ewidencji wyposażenia i środków trwałych, ewidencji przebiegu pojazdu. Wszystkie z wytworzone dokumenty księgowe powinny być właściwie przechowywane i archiwizowane podczas prowadzenia działalności gospodarczej. W celu regularnego rozliczania się z urzędem skarbowym, niezbędne jest zatem prowadzanie księgowości.

Czy zatrudnienie księgowego się opłaca?

W przypadku nowo powstałych jednoosobowych firm, przedsiębiorcy często spotykają się z dylematem czy zatrudnić księgowego, czy zdecydować się na samodzielne prowadzenie księgowości. Jedna i druga opcja posiada zarówno wady i zalety, dlatego też przed podjęciem decyzji warto szczegółowo przeanalizować nasze potrzeby, wszystko bowiem związane jest z kosztami, na jakie powinniśmy się przygotować. Comiesięczny koszt prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe lub księgowego, zależny jest od wielu czynników, w tym ilości generowanych przez firmę dokumentów. Jeżeli specyfika prowadzonej przez nas działalności nie wymaga przetwarzania wielu faktur i skomplikowanej dokumentacji, wówczas zatrudnienie księgowego może stanowić dla nas zbędny koszt. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad samodzielnym prowadzeniem księgowości, co pomoże nam ograniczyć koszty.

Kiedy warto zatrudnić księgowego?

Jeżeli jednak charakter prowadzonej przez nas działalności wiąże się z przetwarzaniem dodatkowej dokumentacji, np. w przypadku kiedy planujemy zatrudniać pracowników lub korzystać z dotacji, wówczas wsparcie w zakresie księgowości może okazać się dla nas nie tylko sporym udogodnieniem, ale i oszczędnością czasu. Ze względu na znajomość prawa w zakresie księgowości i innych fachowych zagadnień, profesjonalna obsługa księgowa może stanowić dla nas nieocenioną pomoc, dzięki której będziemy w stanie uniknąć ewentualnych problemów w razie kontroli. Dobry księgowy zawsze wesprze nas fachowym doradztwem, więc jego zatrudnienie jest z pewnością inwestycja, która się opłaci.

Źródło: alfabiurorach.pl

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *