Kwiaty w ogrodzie – nasiona, cebulki czy sadzonki?

benex-baner-cebule-1280x853

Kwiaty to jedne z najpiękniejszych ozdób każdego ogrodu. Ich sadzenie w wielu przypadkach jest jednak kłopotliwe i nie każdy wie, jak należy robić to w sposób prawidłowy. Decydując się na zmiany w ogrodzie, warto postawić na sadzonki, nasiona, czy też cebulki?

Wysiew nasion kwiatów w ogrodzie

To prosty sposób na pozyskanie dużej ilości kwiatów niskimi nakładami finansowymi. Torebki z nasionami są łatwo dostępne, jednak taka forma sadzenia, jednak wymaga dużego zapasu wolnego czasu. W wielu przypadkach to jedyny sposób na pozyskanie niespotykanych kwiatów, których nie można znaleźć w szkółkach. Im nasiona kwiatów są świeższe, tym lepiej. W przypadku samodzielnych zbiorów należy pamiętać o ich dokładnym osuszeniu. Ich przechowywanie powinno odbywać się w szklanych słoikach lub foliowych torbach. Do wysiewu potrzebne jest słoneczne miejsce, dobrej jakości ziemia oraz doniczki lub kubki po jogurtach z wypalonymi dziurami na dnie.

Jak należy sadzić cebulki kwiatów?

Cebulki kwiatowe, kłącza oraz bulwy kwiatów, które mają kwitnąć latem, trzeba zasadzić wiosną, kiedy temperatura powietrza nie zagraża ich rozwojowi. Większość cebul ma specyficznie zaokrąglony spód, na którym widoczne są miejsca po korzeniach oraz spiczasty wierzchołek, który podczas sadzenia powinien być zawsze skierowany ku górze. W innym przypadku roślina nie wykiełkuje. Głębokość uzależniona jest od wielkości cebulki, jednak przyjęło się, że jest to trzykrotność długości cebulki mierzonej od jej podstawy do wierzchołka. Warto pamiętać o ich regularnym podlewaniu, jeżeli nie są notowane opady atmosferyczne. Poszukując właściwych cebulek warto zwrócić uwagę na ich jakość oraz zadbać o gwarancję gatunku. Firma BENEX prowadzi sklep z cebulkami kwiatowymi, gdzie każdy gatunek kwiatów podzielony jest między innymi według wielkości roślin czy okresu kwitnienia.

Jak prawidłowo sadzić sadzonki kwiatów?

Sadzonki kwiatów to bardzo delikatne rośliny, dlatego podczas ich sadzenia trzeba być uważnym. Nie wystarczy jedynie wykopać dołek, wsadzić roślinę w otwór i go zakopać. Nieprawidłowo zasadzone sadzonki mogą w ogóle  się nie przyjąć lub nie rozwinąć się prawidłowo. Sadzonki powinny być sadzone w jednej grządce, lecz w osobnych dołkach. W celu wyjęcia sadzonki należy opukać dno i boki, a następnie umieścić sadzonkę tak, aby wysunęła się na dłoń. Roślina wraz z bryłą korzeniową powinna być umieszczona w dołku i obsypana dookoła naturalnym nawozem, kompostem lub substratem torfu. Sadzonki, przez które przechodzą korzenie, powinno się sadzić razem z doniczką.

Pielęgnacja kwiatów w ogrodzie- zwalczanie mszyc

Mszyce to szkodniki, które mogą atakować rośliny. Ofiarami mogą być kwiaty, drzewa ozdobne oraz warzywa. Bez względu na miejsce ich występowania, należy szybko się ich pozbyć, aby nie spowodowały większych strat. Warto zdecydować się na ekologiczne preparaty, które nie tylko zabijają mszyce, ale również zmniejszają ryzyko chorób grzybowych wśród roślin. Skutecznym preparatem jest również roztwór z szarego mydła lub oleju parafinowego. Podczas wyboru odpowiedniego środka, konieczne jest uwzględnienie optymalnych temperatur, podczas których środek jest skuteczny.

Uprawa roślin w ogrodzie nie należy do łatwych zadań. Sam proces sadzenia przysparza wielu trudności. Sadzenie kwiatów powinno odbywać się wiosną, kiedy temperatury sprzyjają ich rozwojowi. Warto zadbać również o jakość gleby, w której umieszczone zostaną cebulki kwiatowe, nasiona roślin lub sadzonki roślin.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *