Najważniejsze zagadnienia dotyczące ciemieniuchy

noworodek na rękach

Ciemieniucha u noworodka występuje bardzo często. Jest to choroba objawiająca się zmianami skórnymi na główce dziecka do szóstego tygodnia życia. Niekiedy jednak choroba ta daje o sobie znać nawet do osiemnastego miesiąca. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o specyfice tej choroby, przyczynach jej powstawania oraz o sposobach jej leczenia.

Najczęstsze przyczyny powstawania ciemieniuchy

Głównym zadaniem gruczołów łojowych jest wytwarzanie substancji, która chroni skórę przed bakteriami i grzybami, a także nawilża ją i nadaje pewną elastyczność. W organizmie noworodka znajdują się nadal hormony matki – dlatego jego sytuacja hormonalna nie jest stabilna. Powoduje to wydzielanie nadmiernej ilości łoju, co objawia się żółtymi łuskami na główce malucha – to właśnie nazywamy ciemieniuchą.
Łuski tego typu mogą pokrywać zarówno całą główkę jak również pojawiać się tylko w niektórych miejscach.
Istnieje na szczęście szereg sposobów na to jak pozbyć się ciemieniuchy.

Ciemieniucha leczenie

Niestety nie ma stu procentowo skutecznych metod na uniknięcie ciemieniuchy, ale możemy niektórymi czynnościami chronić nasze dziecko. Przede wszystkim pamiętajmy, żeby na każdy spacer wkładać niemowlakowi bawełnianą czapeczkę i ściągać ją po wejściu do jakiegoś pomieszczenia. Kategorycznie główka nie powinna się spocić, ponieważ wtedy wzrasta zagrożenie zachorowania.
W walce z ciemieniuchą pomaga także czesanie noworodka miękką szczoteczką lub bardzo rzadkim grzebieniem. Mycie głowy maluszka powinno odbywać się minimum dwa razy w tygodniu.
W razie wystąpienia objawów pomocne są specjalistyczne zabiegi trwające do około miesiąca. Dobrze jest stosować oliwkę dla niemowląt. W przypadku, gdy ciemieniucha jest nasilona to można zastosować specjalne preparaty sprzedawane w aptekach. Dodatkowo warto unikać wysuszenia skóry malucha. Po kąpieli stosujmy krem nawilżający.

Kiedy najczęściej mamy do czynienia z ciemieniuchą?
Ciemieniucha najczęściej występuje podczas pory letniej w czasie upałów. Gruczoły pracują wtedy w większym tempie. Pamiętajmy jednak, że choroba ta nie jest niepokojąca, ani bolesna dla malucha. Dziecko nie czuje żadnego dyskomfortu oraz swędzenia.

Sprawdź kosmetyki do pielęgnacji skóry niemowlęcej -> kliknij tutaj

———–
Zdjęcie: pixabay.com/jakobking85
CC-License: CC0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *