Wysyp narzędzi dla e-sportowców

myszka

W początkowej fazie rozwoju sportów elektronicznych zawodnicy korzystali przed wszystkim z uniwersalnych akcesoriów komputerowych, które nie ułatwiały im w szczególny sposób rywalizacji w nowym rodzaju zmagań sportowych. Dopiero niedawno pojawiły się naprawdę profesjonalne narzędzia do e-sportów. Dzisiaj konstrukcję myszy lub joysticka można dobrać pod wymagania konkretnej gry, co znacznie poprawiło wyniki osiągane w elektronicznych konkurencjach.

Kilka znanych koncernów z rynku IT niespodziewanie zawiesiło w ostatnich latach produkcję standardowych akcesoriów do komputera i całkowicie skupiło się na innowacyjnych narzędziach dla graczy. Myszy komputerowe przestały być wyłącznie zabawkami. Ich e-sportowe odpowiedniki stały się znacznie bardziej złożonymi urządzeniami. Na potrzeby rywalizacji gamingowej produkowane są  myszy z podwyższoną liczbą przycisków. Podczas gdy normalne myszy dysponują jedynie 3-5 przyciskami, edycje do e-sportów posiadają ich nawet 12-15 sztuk. Różnią się także projektem obudowy zewnętrznej. W przypadku narzędzi do e-sportów producenci przykładają dużo większą wagę do rozwoju tego komponentu. Opcją, której nigdy nie znajdziecie w standardowych myszach komputerowych, na pewno stała się regulacja wagi sprzętu. W myszach dla graczy można co do grama zdefiniować wagę całkowitą – opcja preferowana przez zawodników odczuwających silny pociąg do gier, w których kluczowym czynnikiem jest szybkostrzelność. Ciekawym wynalazkiem, który jeszcze należy postrzegać jako produkt rozwojowy, są myszy komputerowe z częściami produkowanymi przez nabywcę za pomocą technik druku 3D. Wraz z popularyzacją trójwymiarowych drukarek będziecie je coraz częściej widywać na biurkach gamingowych.

klawiatura

Nie mniej ważnym narzędziem dla e-sportowców stała się klawiatura. Przy jej wyborze większość profesjonalistów stawia na produkty z przełącznikami mechanicznymi. Powodem takiego działania jest oczywiście szybkość reakcji. Podczas zakupów gracze kierują się jednak nie tylko wartością tego parametru. Liczy się ilość programowalnych klawiszy makro, kształt klawiatury oraz typ zastosowanego podświetlenia. Aby móc konfigurować klawiaturę na bieżąco podczas gry, e-sportowcy szukają urządzeń z dedykowanym oprogramowaniem, które pozwala ułożyć sobie sprzęt pod prywatne preferencje. Klawiatura gamingowa musi zostać połączona z dużą podpórką pod nadgarstki, gdyż rywalizacja e-sportowców wymaga oparcia rąk przez dłuższy czas w konkretnej pozycji.
Akcesoria dla graczy uprawiających e-sporty stanowią coraz większy odsetek produktów w polskich sklepach ze sprzętem komputerowym. Ich udział w rynku nadal będzie rosnąć. Liczba poważnych rozgrywek e-sportowych rośnie, a wraz z nią również ilość zawodników przygotowujących się do profesjonalnych turniejów. Popyt na sprzęt dla graczy jeszcze długo nie popadnie w stagnację.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *