Jak mądrze kupić używany samochód?

tablica rozdzielcza samochodu

Nie każdego stać na nowiutki samochód z salonu. Wiele osób też takiego pojazdu nie chce kupić, bo zaraz po przejechaniu granicy salonu traci ono nawet kilkanaście procent wartości. Lepiej więc kupić taki sam, ale np. 1 roczny model. A co w wypadku, gdy stać nas tylko na kilku-kilkunastoletnie pojazdy?

Super oferta nie istnieje

Jeśli widzimy oferty sprzedaży samochodów używanych, które określane są jako „Super oferta”, „Tylko teraz”, „Ten jedyny”, „Jedyna taka okazja”, „Igła”, możemy już włączyć lampkę alarmową w głowie, ponieważ okazje nie istnieją. Z samochodem albo właścicielem po protu musi być coś nie tak, albo to tylko chwyt marketingowy, aby przyciągnąć do tego ogłoszenia jak najwięcej osób, mimo że cenowo nie jest ono konkurencyjne do innych.

Na co zwracać uwagę kupując samochód?

Najlepiej jest wytypować kilka aut w tej samej okolicy np. do 100 km. Dobrze jest umówić się tego samego dnia na obejrzenie ich wszystkich. Jeśli totalnie nie znamy się na samochodach warto zabrać ze sobą mechanika z zaufanego warsztatu. Oczywiście będzie to zlecenie płatne, ale warto wydać te kilkaset złotych na ocenę profesjonalisty niż kupić samochód, który nam się wydaje dobry, a w którym potem mechanika na warsztacie nam wymieni wszystko za o wiele większe pieniądze.

Kupno używanego samochodu powinniśmy zacząć od weryfikacji tego co podane było w treści ogłoszenia, a tego jak jest naprawdę. Uwagi wymaga sprawdzenie wyposażenia samochodu (każdy element dodatkowy np. radio musi być też wpisany w umowie sprzedaży samochodu). Koniecznie trzeba sprawdzić poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, dopasowanie drzwi i numery seryjne na szybach, ponieważ po tym najczęściej można ocenić czy samochód miał wypadek czy nie. Mechanik będzie miał ze sobą na pewno urządzenie do pomiaru lakieru, którym też jest w stanie określić co było lakierowane i z jakiej przyczyny (np. uszkodzenia po gradobiciu czy wypadek). Warto wziąć ze sobą na zakupy telefon lub tablet z dostępem do internetu, aby sprawdzić po numerze VIN historię samochodu. Zwłaszcza jeśli mamy podejrzenia co do faktycznego stanu przejechanych kilometrów czy nie mamy pełnej dokumentacji samochodu i wahamy się czy na pewno jest bezwypadkowy.

Jak nie dać się oszukać?

Pytanie jak nie dać się oszukać może być trudne, ponieważ sprzedawcy robią różne uniki i triki i tak naprawdę tylko inny sprzedawca samochodów będzie na 100 % wiedział co jest prawdą. Jeśli jednak chcemy mądrze kupić samochód musimy wynająć mechanika, który z nami pojedzie na zakupy i koniecznie odwiedzić też kontrolę stacji pojazdów jeszcze przed podpisaniem umowy.

———–
Zdjęcie: libreshot.com
CC-License: CC0

Podziel się:

1 Komentarz do “Jak mądrze kupić używany samochód?”

  1. Kupując używany samochód postawiłem jednak na znaną stronę internetową, żeby nie obawiać się, że ktoś mnie oszuka, że coś będzie źle, albo po prostu dostanę jakiś bubel. na otosfera.pl jest tak duży wybór, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ja kupowałem BMW i jestem zadowolony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *