Jak poradzić sobie z rozstaniem

rozstanie - odchodzący mężczyzna

Koniec związku, nieważne jak długiego i zaangażowanego, to zawsze sytuacja, która nie najlepiej odbija się na psychice człowieka. Każdy z pewnością przeżywa rozstanie na swój sposób, jedni w większym, inni w mniejszym stopniu. Niemniej pytanie jak poradzić sobie z rozstaniem jest ciągle aktualne dla każdego, kto przechodzi przez ten trudny okres w życiu.


Czasami zakończenie związku bywa tak trudne, że pytamy nawet: jak przetrwać rozstanie? Dla wielu bowiem wiąże się to z prawdziwym przetrwaniem, szczególnie psychicznym. Szczególne przywiązanie do partnera sprawia, że nie sposób o nim zapomnieć i do końca pozbierać się psychicznie. Jak zatem może wyglądać życie po trudnym rozstaniu? Przecież trzeba zacząć żyć od nowa, także towarzysko.

 

W wielu przypadkach trudnych rozejść niezbędna może okazać się pomoc psychologa lub terapeuty. Ci specjaliści najlepiej wiedzą jak przetrwać rozstanie i zacząć normalnie funkcjonować. Często są to po prostu sesje, w których psycholog wysłuchuje wszelkich problemów, także tych, jakie miały miejsce jeszcze w czasie związku i stara się postawić diagnozę: dlaczego stało się tak, a nie inaczej? Przede wszystkim jednak terapeuta będzie starał się pokazać, że nawet życie po trudnym rozstaniu nie musi być puste i najważniejsze to otworzyć się znów na świat. Dzięki znajomości głównych przyczyn specjalista będzie mógł tak pokierować dalsze rozmowy, iż uświadomi nas o tym.

 

Ale jak poradzić sobie z rozstaniem w przestrzeni domowej? Przecież wiele przedmiotów może ciągle przypominać nam o byłym partnerze. W tej sytuacji powszechnie radzi się, by usunąć wszystkie rzeczy z nim związane tak, by nie odświeżać starych ran. Warto zacząć układać mieszkanie po swojemu, w taki sposób, aby kojarzyć się zaczęło wyłącznie z nami.

 

Życie po trudnym rozstaniu to przede wszystkim inni ludzie. Nie do przecenienia jest tutaj rola rodziny, jako jedynego miejsca, gdzie możemy uzyskać bezwarunkową pomoc w każdej sytuacji. Ich rola powinna jednak opierać się nie tylko na pocieszaniu, ale na wskazywaniu kierunków na przyszłość. W takich sytuacjach zawsze najważniejsze jest skupianie się na przyszłości i nie rozpamiętywanie przeszłości – a w tym, poza pomocą psychologa, może nam pomóc jedynie rodzina i przyjaciele. Od nich również nie należy się odsuwać i alienować, a starać się utrzymywać jak najwięcej kontaktów z nimi, być może także odświeżyć pewne stare znajomości, a także starać się nawiązać nowe. Spędzanie czasu z przyjaciółmi często może okazać się najlepszym lekarstwem na tęsknotę za byłym partnerem, a obcowanie z innymi da nam możliwość poznania nowych osób, z jedną, z których możemy się kiedyś nawet związać.

———–
Zdjęcie: unsplash.com/Jake Hills
CC-License: CC0

Podziel się:

1 Komentarz do “Jak poradzić sobie z rozstaniem”

  1. a jak poradzić sobie kiedy mamy większość wspólnych znajomych? Oni za każdym razem głupio się czują, bo muszą wybierać kogo zaprosić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *